YALAN DÜNYA...
Nurettin ARKAN

Nurettin ARKAN

YALAN DÜNYA...

11 Nisan 2016 - 21:53

Dünya 2 kapılı bir han var birazda sen oyalan... 

    Sana ne kadar süre verildi ise işte o kadarlık misafiriz şu dünyada. Bazen bir yakınımızı, tanıdığımızı kaybettiğimiz anlarda hatırlarız o soğuk gerçeği. Biraz çekidüzen veririz kendimize sonra 3-5 gün geçer yine unuturuz birgün öleceğimizi.

    İnanması zor ama gerçek. Pazar günü acı bir haberle sarsıldık. Yorulmak nedir bilmeyen, hırslı ve zeki bir siyasetçiyi Isparta Belediye eski başkanı Hasan Balaman’ı elim bir kazada kaybettik. 

    Kendisi ile Ekim 2003’de tanıştık. Ekspres Gazetesi Yazı İşleri Müdürlüğü görevini yürüttüğüm sıraydı. Belediye Başkanlığına aday adayı olmak üzere gelmişti. Birlikte çalışmak istediğini söyledi. Aday adaylığı ve adaylığı döneminde adeta gölgesi gibi yanında yer alıp haber bültenlerini hazırlayıp basına servis ettik.

    Aday olarak gösterildikten sonra O’nun performansına yetişmek mümkün değildi. Sabah namazı bir mahalle camisinde programa başlıyor gece yarılarına kadar bu tempo hiç düşmeden devam ediyordu.

    Başkanlık yarışını kazanmıştı. Mazbatasını alıp tebrikleri kabul ettiği gün ‘Benimle çalışır mısın?’ diye sormuştu. 2 dönem sürdürdüğüm muhtarlık seçimini kaybetmiş olmanın etkisi ile mi oldu bilmiyorum düşünmeden ‘Evet’ demiştim.

    Zor bir adamdı Başkan. İstanbul gibi bir yerde yetişmiş, teşkilatçı bir ruha sahip inatçı bir yapısı vardı. Isparta’yı ve Isparta halkını yeterince tanımadığı için ilk zamanlar işleri rayına oturtmak için baya bir uğraştı. İstanbul’dan tanıdığı insanları üst düzey yönetici olarak getirip görev verdi. 

    Takdir ettiği de tenkit ettiği de olurdu. 5 yıl boyunca iyi-kötü günlerimiz oldu. Babamı Umre ziyareti sırasında Medine’de kaybettik. En büyük teselliyi bana O verdi. Ertesi yıl bir şirketin promosyonundan yararlandırarak babamı ziyaret etmem için Umre’ye gönderdi.Bu iyiliğini asla unutamam.

    2009’da seçimi kaybettiğinde kaybeden sadece O değildi. Bizi bir süre sonra işten attıklarında bana sahip çıkan tek kişi yine O oldu. İşe iade davasını takip etmesi için avukat tutan ve ücretini ödeyen yine başkan oldu.

    İYİ BİR YÖNETİCİ İYİ BİR DOSTTU

    İşini iyi bilen biriydi. Kendisine küçük bir fotoğraf makinesi almıştık. Ne zaman il dışına çıksa ilginç bir uygulama gördüğü zaman hemen fotoğrafını çeker aynısını Isparta’ya uygulatırdı. Ondan öğrendiklerimizde oldu. Çok kez birlikte İstanbul’a seyahatlerimiz oldu. Seyahatler esnasında Başkanlık sıfatından sıyrılır adeta bir arkadaş olurdu. Gaziosmanpaşa’da bulunan evinde misafir ederdi. Bir defasında akşam elektrikler arıza nedeni ile bu semtte kesilmişti. Kendi elleri ile el feneri ışığında yemek hazırlayıp karnımı doyurduğunu asla unutamam. Şakacı bir insandı. Uçağın penceresinden fotoğraf çekiyorum diye hosteslere şikayet etmesi beni tanımıyormuş gibi yapması, uçak korkumu bildiği için her hava boşluğunda korkutması...

    Kim ne derse desin. Çok iyi bir insandı Hasan Başkan. Takdiri İlahi ona bu kadar süre tanımış. Süresi doldu ve bizden ayrıldı. Mekanı cennet olsun. Eşi Havva hanım, kızı Şeyma, oğulları Ömer Faruk ve Furkan’a sabır ve başsağlığı diliyorum. Hepimizin başı sağolsun.

 

 

Bu yazı 1598 defa okunmuştur .

Son Yazılar