ALGIDA BAŞARI
Hasan AKSOY

Hasan AKSOY

ALGIDA BAŞARI

08 Ekim 2017 - 21:31

Başbakan Yardımcısı Şimşek geçen hafta gündeme gelen bazı vergilerin yüksek oranlarda artırılmasını, “Borçlanmadık, bunu yerine vergileri artırdık” şeklinde savunmak durumunda kaldı. Bu savunmanın üzerinden daha birkaç gün geçmişken Resmi Gazete ’de 7 Eylül 2017 günü bir Bakanlar Kurulu kararı yayımladı. Bir cümleden ibaret bu karar şöyle;

“Borç yönetiminin ihtiyaçları ve gelişimi dikkate alınarak, 2017 yılı için %5 oranında artırılan net borçlanma limitinin ilave %5 oranında artırılması kararlaştırılmıştır.”

Bu karardan şu itirafı okuyoruz; daha önce devletin normal borçlanma limiti, 2017 yılında %5 artırılmasına rağmen yetmemiş ve şimdi %5 daha artırılmıştır.Üstelik bu karar, 22.9.2017 tarihinde alınmış. Yani Başbakan Yardımcısının “borçlanmadık” beyanatından birkaç gün önce. Görüleceği üzere Başbakan Yardımcısı, bu beyanatı ile kamuoyunu bile bile aldatmış.Bu karar ile iktidar, hem borçlanmaya devam edecek hem de vergileri yüksek oranlarda artırmaya devam edecek.15 yıldır olduğu gibi, millete algı yaparak oyalamak ve ikna etmek konusundayine güzel bir başarı örneği gösterdiler.

Bu satırları kaleme alırken Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun 4 Eylül 2017 günü yaptığı haftalık basın toplantısında söylediği şu sözler aklıma geldi: “Hükümet iki konuda hakikaten çok başarılı: vergi operasyonları ve algı operasyonları…”

Öte yandan yeni bir borçlanma yapılmasa bile mevcut borçların faizleri için bütçede 50 milyarın üzerinde bir ödenek ayrıldığı hatırlandığında şimdilik borçlanılmamış olması ülkenin ve bizlerin borç yükünden kurtulacağı anlamına gelmiyor. Kaldı ki iç ve dış borçlanmaya tamamen son verilmiş de değil.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek yaptığı bu açıklamasında borçlanmanın yüksek faiz sebebiyle yapılacak hizmetlerden imtina etmek anlamına geldiğini de söyleyerek “Bu nedenle borçlanma yerine vergi artışını tercih ettik” demiş. Demiş ama vergi artışlarının hizmet ve yatırımları hızlandıracağını savunmak mümkün mü? Artan vergiler sebebiyle milletin alım gücünün düşmesi nasıl engellenecek? Vatandaşın alım gücünün düşmesi üretimi menfi etkilemeyecek, dolayısıyla ülke yerinde saymaya devam etmeyecek mi?

İster borçlanma ister vergilerin artırılması yoluyla kaynak temin etmenin faturasını neticede vatandaş ödemek durumundadır; ikisi de aynı kapıya çıkar.  Denebilir ki vergi artışı ile vatandaştan faiz ödemeden para toplanacak. Bu yaklaşım doğru bile olsa;artan vergiler hem fertler için hem toplum için yeni huzursuzlukların kaynağını oluşturacaktır.

Ülkemizin iç ve dış gelişmeler nedeniyle sıkıntılı dönemden geçtiği doğrudur. Bunun için sadece devletin değil vatandaşın da kemer sıkmasına ihtiyaç olabilir. Bu millet, ülkenin sıkıntılı anlarında her türlü fedakârlığı yapmıştır ve her zaman da yapacaktır. Ancak vergi artışını, borçlanmaktan kurtulmanın çaresi gibi göstererek ikna etmeye çalışmak çelişkidir.

Bu arada şunu da sormak hakkımızdır!“Savunmamıza katkıiçin vergi artışı yapılıyor” diye savunma yapıldığı günlerde Milli Savunma Bakanlığı’nın Ankaragücü Spor Kulübü’ne yaptığı 2.250.000TL bağışınmilli savunmayla ilgisi nedir?

Evet!…Borçlanmanın da, vergi artışının da bir kurtuluş gibi algılanması doğru bir yol değildir. Çünkü bu iki yöntem de, rantiyeyi kalkındırmak için milleti sömürmenin yöntemleridir. Yıllardır aynı uygulamaların milletimize yaşattığı sıkıntılar bunu ispatıdır. On bir ay işbaşında kalan Refahyol Hükümeti zamanında uygulanan tedbirler ile ülkenin tüm kesimlerinin topluca refah ve zenginliğe kavuşması size doğru yöntemi göstermiyor mu?

Çareyi Batı’da ve onların zihniyetinde arayanlarkim olursa olsun,başarısızlığa mahkûmdurlar ve bunun sonunda da millete, ümmete sıkıntı yaşatacaklardır. Bunun aksini düşünmek inancımıza ve yaratılış gayemize aykırıdır.Çünkü Yüce Allah, asla yalan söylemez ve sözünden asla dönmez.

Gayesi bu millete gerçekten hizmet etmek olanlar için; yol belli, yöntem belli. 

Selam ve dua ile…

 

 

 

 

Bu yazı 1585 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ömer ARITÜRK
    11 ay önce
    çare saadet partisi getirip anahtarları teslim edeceksiniz çünkü kurtuluş kapısını saadet partisi tutmuştur.

Son Yazılar